آشنایی با مفهوم تابعیت دوگانه یا تابعیت مضاعف

فردی که تابعیت مضاعف یا تابعیت دوم دارد همزمان شهروند دو کشور است که هم مزایا و هم معایبی دارد زیرا درگیر یک وضعیت حقوقی پیچیده خواهد شد. یکی از مزایای تابعیت مضاعف که اغلب به آن اشاره می شود، توانایی یک فرد برای داشتن دو پاسپورت است. با این حال، یک اشکال بالقوه آن، امکان مالیات مضاعف است.

پاسپورت دوم، پاسپورت جایگزین شما است که توسط کشور ثالث صادر شده است. این مانند یک بیمه پشتیبان عمل می کند که ایمنی شما را تضمین کرده و می توانید در مواقع ناامیدکننده ای مانند جنگ، بلایای طبیعی، بحران سیاسی به کشور دیگری مهاجرت کنید. این پاسپورت به شما آزادی سفر گسترده ای را با استفاده از توافق نامه های لغو روادید بین کشورها می دهد. به عنوان مثال، اگر پاسپورت سنت کیتس و نویس دارید، می توانید بدون درخواست ویزا به کانادا، انگلستان، اروپا سفر کنید.

تابعیت مضاعف

تابعیت مضاعف یا تابعیت دوگانه به معنای شهروندی همزمان دو کشور و اشتراک در حقوق و مسئولیت های شهروندان در هر کشور است. هر کشوری تابعیت مضاعف را مجاز نمی داند و قوانین در بین کشورهایی که این کار را می کنند متفاوت است. کشور دومینیکا یکی از کشورهای محبوب دارای تابعیت دوگانه است.

چگونه تابعیت دوم داشته باشیم؟

چگونه تابعیت دوم داشته باشیم؟

راه های مختلفی برای اخذ تابعیت دوم و پاسپورت مربوطه وجود دارد. از جمله: تولد، تابعیت، ازدواج و سرمایه گذاری.

تولد

برخی از کشورها به افراد غیر مقیم اجازه می دهند در صورتی که والدین آنها در آن کشور متولد شده باشند، تابعیت دریافت کنند. به عنوان مثال، مجارستان به افرادی که در این کشور زندگی نمی کنند اجازه می دهد تا تابعیت مجارستان را دریافت کنند، مشروط بر اینکه بتوانند در درخواست نشان دهند که والدین خود شهروند این کشور هستند.

تابعیت

تابعیت فرآیندی است که طی آن شخص مقیم یک کشور می تواند تابعیت خود را به دست آورد، معمولاً با اقامت در آن کشور برای چند سال به عنوان مقیم دائم. افراد دارای وضعیت موقت، مانند دانشجویان و کارگران خارجی، ابتدا باید وضعیت اقامت دائم را به دست آورند تا بتوانند تابعیت دریافت کنند.

اگر می خواهید پاسپورت دوم را از طریق تابعیت دریافت کنید، مهم است که شرایط کشور محل اقامت خود را کامل بررسی کنید.

ازدواج

برخی از کشورها به افرادی که با یک شهروند آن کشور ازدواج کرده اند، وضعیت اقامت دائم می دهند و در نتیجه زمان دریافت شهروندی را تسریع می کنند. ازدواج نیز یکی از روش های اخذ شهروندی دومینیکا است.

سرمایه گذاری

کشورهای زیادی شهروندی یا اقامت از طریق برنامه های سرمایه گذاری را به سرمایه گذاران با ارزش خالص بالا ارائه می دهند. شهروندی از طریق سرمایه گذاری فرآیند اخذ تابعیت دوم در اقتصاد کشور میزبان است. برنامه های اقامت از طریق سرمایه گذاری، اقامت دائم پس از سرمایه گذاری را ارائه می دهند که به طور هم زمان شهروندی را تسریع می بخشد.

مزایا تابعیت مضاعف

مزایا تابعیت مضاعف

امتیازات

تابعیت دوم می تواند از مزایا و امتیازات ارائه شده توسط هر کشوری که شهروند آن هستید، بهره مند شود. به عنوان مثال، آنها به دو سیستم خدمات اجتماعی دسترسی دارند، می توانند در هر کشور رای دهند و ممکن است بتوانند در هر کدام از کشورها نامزد شوند (اگر قانون اجازه دهد). آنها همچنین مجاز به کار در هر یک از کشورها بدون نیاز به مجوز کار یا ویزا هستند و می توانند در هر کشور با نرخ شهریه ای که به شهروندان ارائه می شود (در مقابل نرخ شهریه بین المللی) به مدرسه بروند.

دو پاسپورت

به عنوان یک شهروند دوگانه، شما مجاز به حمل گذرنامه از هر دو کشور هستید. به عنوان مثال، اگر شهروند ایالات متحده و همچنین شهروند نیوزلند هستید، می توانید راحت تر بین این دو کشور سفر کنید. داشتن پاسپورت شهروندی نیاز به ویزاهای طولانی مدت و هرگونه سوال در مورد هدف سفر شما در مراحل گمرکی را بی نیاز می کند. اگر خانواده ای برای بازدید در هر دو کشور دارید یا اگر دانشجو یا یک تاجر هستید که در هر دو کشور تحصیل می کند یا امور را انجام می دهد، داشتن پاسپورت مضاعف می تواند مفید باشد. پاسپورت دومینیکا جزو موارد دو پاسپورت یا تابعیت مضاعف محسوب می شود.

مالکیت اموال

یکی دیگر از مزایای تابعیت مضاعف، داشتن دارایی در هر دو کشور است. برخی کشورها مالکیت زمین را فقط به شهروندان محدود می کنند.

آموزش فرهنگی

به عنوان یک شهروند دوگانه، از مزایای غوطه ور شدن در فرهنگ دو کشور بهره مند خواهید شد. برخی از مقامات دولتی نیز به تابعیت مضاعف علاقه دارند و آن را راهی برای تبلیغ وجهه کشور به عنوان مقصد اصلی گردشگران می دانند. تابعیت دوم به افراد این فرصت را می دهد تا در مورد تاریخ هر دو کشور بیاموزند، دو (یا چند) زبان را یاد بگیرند و شیوه زندگی متفاوتی را تجربه کنند.

معایب تابعیت دوگانه

معایب تابعیت دوگانه

تعهدات دوگانه

به عنوان یک شهروند دوگانه، شما ملزم به رعایت قوانین هر دو کشور هستید. به عنوان مثال، اگر شما شهروند ایالات متحده و کشوری با خدمت سربازی اجباری هستید، می توانید تابعیت ایالات متحده خود را تحت شرایط خاصی از دست بدهید، مثلاً اگر به عنوان افسر در یک ارتش خارجی خدمت می کنید که درگیر جنگ علیه ایالات متحده است. به طور کلی، سیاست ایالات متحده تشخیص می دهد که شهروندان دوگانه ممکن است از نظر قانونی موظف به انجام تعهدات نظامی در خارج از کشور باشند و بسیاری از آنها می توانند بدون به خطر انداختن وضعیت شهروندی ایالات متحده این کار را انجام دهند، اما مهم است که هر موقعیت را به دقت بررسی کنید.

مالیات مضاعف

برای افرادی که دارای تابعیت دوگانه هستند، اغلب کشورها جهت درآمدی که در هر نقطه از جهان به دست می آورند، مالیات بر شهروندان خود اعمال می کند. از آنجایی که قوانین مالیاتی پیچیده هستند و می توانند سال به سال تغییر کنند، برای افرادی که با این وضعیت روبرو هستند مهم است که با یک حسابدار مالیاتی واجد شرایط مشورت کنند.

اشتغال

بسته به مسیر شغلی شما، تابعیت مضاعف می تواند یک نقطه ضعف باشد. داشتن تابعیت مضاعف ممکن است شما را از کسب مجوز امنیتی مورد نیاز برای برخی از شغل ها منع کند.

فرآیند پیچیده

گاهی اوقات تابعیت مضاعف به طور خودکار اتفاق می افتد. با این حال، در برخی شرایط، این فرآیند می تواند سال ها طول بکشد و بسیار گران و پیچیده باشد.

سوالات متداول:

تابعیت مضاعف به معنای داشتن دو پاسپورت است؟

تابعیت مضاعف به شهروندی دو کشور به طور همزمان گفته می شود. دو تابعیتی دارای دو پاسپورت (یکی از هر کشور) است و از حقوق، امتیازات و مسئولیت های هر کشور برخوردار است. یک فرد به روش های مختلف می تواند تابعیت دوگانه شود.

چند تابعیت می توانید داشته باشید؟

پاسخ این است که بسته به شهروندی اصلی خود می توانید هر تعداد که می خواهید تابعیت داشته باشید. در حالی که برخی از کشورها تابعیت مضاعف یا چندین تابعیت را به طور همزمان مجاز می‌دانند، برخی دیگر اجازه نمی‌دهند و از شما می‌خواهند که تابعیت قبلی خود را ترک کنید.

آیا تابعیت سه گانه امکان پذیر است؟

بله، بسته به ملیت اصلی شما و ملیت های دیگری که دریافت خواهید کرد، مجاز است، شما می توانید از تابعیت مضاعف فراتر بروید و سه یا حتی بیشتر داشته باشید. به عنوان یک قاعده کلی، کشورهایی که تابعیت مضاعف را مجاز می دانند، تابعیت سه گانه را نیز مجاز می دانند.

معایب تابعیت مضاعف چیست؟

معایب شهروندی مضاعف شامل امکان مالیات مضاعف، فرآیند طولانی و پرهزینه برای اخذ تابعیت مضاعف و این واقعیت است که شما به قوانین دو کشور ملزم می شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.