حقایق جالب درباره جزیره کارائیب که باور نکردنی هستند!

در این مقاله قصد داریم تا حقایق جالب جزیره کارائیب با 7 هزار جزیره و 13 ملل مستقل را با شما در میان بگذاریم. قطعا در کنار این حقایق کارائیب مطالب بیشتری برای اشتراک و شناختن وجود دارد اما در این مقاله با مطالب گردشگری و جذاب این منطقه مملو از سواحل نخلستانی می پردازیم.

شناخت جزیره کارائیب

شناخت جزیره کارائیب

ثبت بیش از 22 مکان تاریخی منطقه در یونسکو

مکان تاریخی قرن 17 ام پارک ملی تپه بریمستون فورتس در سنت کیس، کارخانه کشتی سازی نلسون در آنتیگوآ به همراه عجایب طبیعی خیره کننده کوه های آبی و جان کرو و پارک ملی تروی پایتون در قسمت جاذبه های گردشگری دومینیکا را شامل می شود.

مکان تاریخی قرن 17 ام پارک ملی تپه بریمستون فورتس در سنت کیس، کارخانه کشتی سازی نلسون در آنتیگوآ به همراه عجایب طبیعی خیره کننده کوه های آبی و جان کرو و پارک ملی تروی پایتون در قسمت جاذبه های گردشگری دومینیکا را شامل می شود.

زبان انگلیسی، رایح ترین زبان منطقه

به دلیل استعمار بریتانیا بر جزایر بلیز، سنت کیس و نویس، جزایر ویرجین آیلند و جامائیکا، انگلیسی، زبان اصلی بیشتر جزایر کارائیب است. باربادوس به عنوان بخشی از “انگلیس کوچک” نامیده می شود.

به دلیل استعمار بریتانیا بر جزایر بلیز، سنت کیس و نویس، جزایر ویرجین آیلند و جامائیکا، انگلیسی، زبان اصلی بیشتر جزایر کارائیب است. باربادوس به عنوان بخشی از “انگلیس کوچک” نامیده می شود.

حفظ زبان بومی توسط ساکنین

در حالیکه بیش تر ساکنین منطقه انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی زبان رسمی آنهاست، بیشتر بومیان به زبان کروئل صحبت می کنند. این زبان محلی، از ادغام چند زبان مشتق شده است. انواع زیادی از این زبان وجود دارد که فرانسوی کروئل در گوآدلوپ و مارتینیک که ادغامی از زبان های فرانسوی و تنوعی از آفریقایی و هند غربی می باشد صحبت می شود.

جزیره کارائیب بخشی از اتحادیه اروپاست

یکی از حقایق جالب جزایر کارائیب این است که جزایر گوآدلپ، مارتینیک و سنت مارتین سرتاسر در قلمرو فرانسه قرار دارد. هر سه جزیره ارز یورو را استفاده می کنند و نماینده اتحادیه اروپا می باشد. در واقع شما در میان اقیانوس اطلس، به اروپا قدم گذاشته اید.

جزیره سابا SABA کوتاه ترین فرودگاه تجاری در دنیا را در بر دارد

سابا شهری هلندی محل فرودگاه جوآنکو E، یراوسکین است. رکورد فرودگاه 400 متری در این فرودگاه در کوتاه ترین مسیر باریک دنیا ثبت شده است.

75% جمعیت جزایر کارائیب تنها در 2 جزیره زندگی می کنند.

طبق گزارش  منتشر شده در 2019 ملل متحد، تنها 33 میلیون نفر از این بومیان در 2 جزیره از 7000 جزیره کارائیب زندگی می کنند. کوبا و جزایر متعلق به هایتی و جمهوری دومینیکن وجود دارند و تنها 2 درصد این جزایر ساکن دارد.  

جزایر کارائیب پوشیده از کوه های بلند

بیشترین وسعت جزایر از کوه هایی به اندازه بلندترین کوه های امریکا  کارائیب احاطه شده است.  پارک دوآرته در جمهوری دومینیکن به 10 هزار و 417 فیت می رسد که در مقایسه با بلند ترین کوه امریکا، وایتنی که در کالیفرنیا با 14 هزار و 505 فیت وجود دارد.

جزیره کایمن کسب و کار بیشتری نسبت به ساکنینش دارد.

از دیگر حقایق جالب کارائیب این است که در کایمن به دلیل نزدیکی به امریکا و منفعت مالیاتی، به ازای ساکنین جزیره، 2 برابر فرصت شغلی وجود دارد. در سال 2019، سرانه جمعیت 65 هزار نفر در برابر 100 هزار ثبت شرکت در این جزیره بوده است.

تند ترین نوع فلفل جهان در ترینیداد و توباگو

فلفل عقربه ای ترینیداد با ثبت درجه تندی 1.2 میلیون اسکویل تند ترین فلفل دنیا بعد از هآلپینو با 5000  واحد شناخته شده است.

انواع فلفل های تند

 •  فلفل اسکاچ بونت با تندی 35 برابر هالپینو، با نامی الهام گرفته از کلاه اسکاتلندی تام اشانتر در این جزایر یافت می شود.
 • نام “کارائیب” برگرفته از قبیله ای بومی: کارائیب برگرفته از قومی کریب است که از جنوب آمریکا که به این منطقه مهاجرت کرده اند. جنگجویان و دریا نوردان خشن که به گوشت خواران مشهور هستند و بیش از 3000 نفر آنها در دومینیکا حضور دارند.
 • آبگوشت بز: گوشت بز نر با مقدار زیادی ادویه و کمی نیشکر غذای محلی و خورشی مونتسرات است که در مراسمات عروسی و ترحیم سرو می شود.
 • 11 برند نیشکر در کوبا: کوبا با دارا بودن 11 برند نیشکر از اصلی ترین تولید کنندگان این محصول است. همه محصولات با یک مالک برند کسی نیست جز دولت کوبا.    

حقایقی درباره جزیره کارائیب

دریای کارائیب بخشی از آبهای جنوب شرقی خلیج مکزیک می باشد و در کنار اقیانوس اطلس قرار دارد. جزایر هر چند کوچک و ناچیز ایالت های جزایر کارائیب که خود را بخشی از برنامه های توسعه ای بزرگ می پندارند در وسعتی به  اندازه یک میلیون و شصت و سه میلیون متر مکعب قرار دارند. بعنوان مثال، حوزه استحفاظی جزیره جامائیکا 23 برابر وسعت این جزیره می باشد که تقریباً دریای کارائیب را در بر میگیرد.

اکنون بخشی دیگر از حقایق جذاب جزیره کارائیب را با شما عزیزان به اشتراک میگذاریم.

 1. هر چند دریای کارائیب یک ششم کوچکترین اقیانوس دنیا، اقیانوس شمالی می باشد اما محل زندگی 14 درصد از صخره های مرجانی دنیا را در خود قرار داده است.  
 2. دومین صخره مرجانی بزرگ دنیا به نام های صخره مرجانی مزوامریکن و وسیع ترین سیستم مرجانی در شمال همیسفیر، در دریای کارائیب قرار دارد. این صخره در سواحل مکزیک، بلیز، گوآتمالا و هندوراس قرار گرفته است.
 3. سواحل دریای کارائیب، تأمین کننده زنجیره غذایی و امرار و معاش حوزه دریای کارائیب که شامل جمعیتی حداقل 116 میلیونی ساکن 39 کشور و قلمرو کارائیب می باشد.     
 4. دریای کارائیب، سرزمین بیش از 7 هزار جزیره است که متعلق به 28 ملیت است.
 5. سن زمین شناسی جزیر کارائیب 160 الی 180 میلیون سال برآورد شده است.
 6. 6-   12 هزار و 46 گونه آبزی در جزایر کارائیب زندگی می کنند. از این 12 هزار نوع، بیش از هزار نوع ماهی شامل ماهی پرنده، مارماهی، کوسه نر، کوسه پلنگی، کوسه های صخره های مرجانی، ماهی چهارگوش اقیانوسی عظیم و طوطی ماهی و همچنین 90 گونه پستانداران شامل دلفین ها، نهنگ عنبر، گاو دریایی، نهنگ گوژ پشت و خوک ماهی شناخته شده است. این گونه های محافظت شده توسط مرجان های دریای کارائیب در معرض فعالیت های توریستی، غواصی و ماهی گیری قرار دارند و همچنین درآمدی سالانه 3.1 الی 4.6 میلیارد دلاری برای ملل کارائیب به ارمغان می آورد.  
 7. عمیق ترین نقطه کارائیب با عمق 7 هزار و 686 متر زیر سطح دریا در جزیره کایمن ترو قرار دارد. جزیره کایمن ترو بین جزایر کایمن و جامائیکا قرار دارد.
 8. بزرگترین منطقه تولید-استخراج نفت دنیا در جزیره کارائیب قرار دارد. با سرانه تولید 170 میلیون تن نفت در هر سال. 
 9. کوبا، بزرگترین جزیره دریای کارائیب با وسعت 42 هزار و 426 مایل مربع می باشد.
 10. میانگین عمق دریای کارائیب، 2 هزار و 200 متر زیر سطح دریاست.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.